Naš partner.


 



  Prostozidarski zemljevid? 1.del
Pozidava Slovenije: Manipuliranje s prebivalci? 2. del
Bela Ljubljana. Pesek v oči.  3. del
Slovensko Hrvaški sindrom. Krško, Varaždin, Veliki boč. 4. del
Je Kranj transformator slovenskega šolstva, oziroma kdo gradi na podlagi trapezov! 5. del
Ljubljanski trikotniki in diagonale. 6. del
Maribor, mesto trgov, ki ga poganjata Kalvarija in Piramida. 7. del
Koper. Mesto, ki v južnem delu nima izkoriščenega potenciala. 9. del

Celje v luči 40° naklona. 8. del



Celje kot tretje največje slovensko mesto zagotovo igra pomembnejšo vlogo, tako v gospodarstvu kot v športu, kulturi in politki. Kot že pred tem sem pod šestilo postavil tudi Ljubljano, Maribor, Kranj in Slovenijo kot celoto, pri vseh teh mestih pa gre predvsem pri gradnji čutiti za precejšen vpliv cerkve in pa verjamem tudi prostozidarjev. Četudi slednji želijo javnost prepričati, da resnično delujejo le kot dobrodelna ustanova se vedno znova postavlja vprašanja kaj in koliko ti vplivajo tudi na gradnje posameznih objektov v Sloveniji.Za cerkev nam je seveda znano, da oni imajo ključe, ki odpirajo tudi urbanistična vrata, prostozidarji pa medse vabijo tudi mojstre kot je bil Plečnik. In seveda. Tako urbanizem kot arhitektura pa sta si vedno podajala roko, zato pač luščim in sem dodobra tudi že naluščil kje je stičnica med cerkvijo in prostozidarstvom.

Celje se v vsakem primeru začne v Starem gradu, lokacija le tega pa je povezana z najdišči rimskih izkopanin in seveda s Herakljevo metropolo. Nadaljnje tvorjenje tega mesta vsekakor predstavlja cerkev svetega Maksimiljana in Marijina cerkev na Prešernovi ulici. Tema se v nadaljevanju priključi tudi cerkev sv. Daniela na Slomoškovem trgu, vse to pa nam zariše tudi ustrezno diagonalo, ki so jo spretni urbanisti s pomočjo cerkve skrili od stičišča do stičišča dveh vzporednikov in poldnevnikov

To pot sem imel pred seboj zemljevid v merilu 1:9000 in prva mera od Starega gradu (10 cm) mi je dala slutiti, da se ne motim. Naj obenem za bralce pretvorim omenjenih 10 centimetrov, saj ti v naravi, ali kot zračna črta ustrezajo 900. metrom. Številka 900 je kot taka tudi zelo elegantna, takoj pa se postavlja vprašanje, zakaj gradnja Starega gradu ni tekla recimo pri 840. ali 950. metrih zračne črte. Skratka, naj poudarim še enkrat. "Tihi urbanizem" je bil prisoten že pred stoletji, neustavljivo, pa se na podoben način postavljajo tudi nove, moderne zgradbe.

Iz formule desetih centimetrov ali 900 metrov zračne črte sem dobil štiri zanimive točke. Kot prva točka je bila to že omenjen Herakljev tempelj in rimske izkopanine. Druga točka je Slomškov trg, kot zanimivost pa se ob tem postavlja dejstvo, da le 30 metrov od zaznamka, ki sem ga dobil leži cerkev Sv. Daniela. Na Jožefovem hribu leži cerkev Sv. Jožef, ta pa nam ponuja sovpad v 900 mtrov od Starega gradu, zato je to, le še potrditev več, da naključja ni.

Naj se pred koncem naštevanja preselim še v kraj Polule, ki ležijo južno od Celja. Presenečen sem, saj so tam osnovno šoli Frana Krajnca postavili le 10 metrov zunaj formulskega obsega. Da je mera polna, ta ista šola resda leži točno na poldnevniku, a vseeno 30 metrov preveč severno, saj bi bila v tem primeru zidana točno v stičišču vzporednika in poldnevnika, to pa bi z zagotovilom dalo enako lokacijsko vrednost kot naprimer parcela Vile Podrožnik v Ljubljani.

No, če se ozrem tudi po drugih stičiščih poldnevnikov in vzporednikov v Celju z okolico, lahko zatrdim, da si za bolj zdravo gradnjo v tem mestu, nihče in nikoli niti ni hotel prizadevti. Domala na vseh boljših celjskih lokacijah ne stoji noben objekt, še manj, pomembno poslopje, zato so takšna mesta v Celju najpogosteje zaznamovana s travo, cesto, nasadi.

Kot druga ravno tako zanimiva lokacija Osnovne šole je v Lavi. Resda so mojstri postavili to šolo s severno steno po sami diagonali vzporedniika, kar je vzpodbudno in pohvalno. Kljub temu ne morem mimo dejstva, da je na pragu te šole stičišče tako poldnevnika kot vzporednika za kar verjamem, da daje učencem še višji potencial. Kljub tako natančnemu urbanizmu sem ostal začuden. Nekdo pač ni hotel, da bi stičišče poldnevnika in vzporednika teklo skozi šolo, je pa iz tega razloga ostal le vzporednik, ki pokriva fasado na severnem delu šole. Joj kakšna natančnost ;) Da je to dejanje storjeno namerno, dokazuje ravno dovozna cesta ki povezuje šolo in glavno cesto, saj je ta speljana z rahlim ovinkom južno od šole. Če tega ovinka nebi bilo, bi cesta stala v ravni črti vse od glavne ceste, to pa bi tudi pomenilo, da bi imela več kot fantastično lokacijo celo v slovenskem merilu.

Na diagonali oziroma na vzporedniku leži leži tudi OŠ Frana Roša. Resda pohvalno, toda tudi tu je bil žebelj zabit narobe, saj učilnice niso zajete v vzporednik. A bilo lahko bile, le šolo bi morali zidati pod drugim stopinskim naklonom.

Tudi OŠ Hudinja bi morala stati na izjemno dobri lokaciji in sicer na istem vzporedniku kot OŠ Frana Roše. Vendar ne! Na vzporedniku leži športno igrišče, medtem ko so otroke in s tem hkrati vzgojo na neprimernejšo lokacijo. Ob tem se sprašujem zakaj niso postavili na slabšo lokacijo Prodajni center Hudinje in Kovinotehno? Obe podjetji namreč ležita točno na vzporedniku, kar kot sem napisal ni mogoče trditi za zgoraj omenjeni šoli.

Cerkve in naklonski trik.

Nikakor ni naključje, da v centru Celja stojijo tri cerkve. Danielova, Maksimiljanova in Marijina. Na prvi pogled dokaj nedolžni objekti tvorijo trikotnik. Zatorej!. Če s svinčnikom povežemo cerkeve Sv. Marije s cerkvijo Sv Maksimiljana dobimo nič več kot poševno diagonalo. A vendarle je v sredini te diagonale banka. Seveda je logično da nekaj v sredini mora biti, vendar zakaj potemtakem, na tem mestu ne stoji Društvo invalidov, slepih, gluhonemih, kakšna druga humana ustanova? O ne, na tem mestu je Banka. Šel sem dalje in pogledal še naklon te diagonale. Četudi je ta 40 stopinjski mi to samo od sebe ni pomenilo nič dokler nisem ugotovil, da je naklon diagonale med dvema stičiščema sosednjih dveh poldnevnikov in vzporedniko ravno ravno tako 40 stopinj. Danielova cerkev, ki kot tretja v tem trikotniku cerkva stoji najbolj južno ni le poslopje, od Starega gradu odaljeno 900 metrov zračne črte. Tudi to cerkev sem povezal z Maksimilijanovo, diagonala, ki sem jo dobil pa teče kam drugam kot v samo stičišče bližnjega poldnevnika in vzporednika. Če je naklon med Sv. Marijo in Sv Maksimiljanom 40 stopinj lahko zapišem, da je potem diagonala med Sv. Danielom in Sv. Maksimilijanom 20 stopinjska. Zanimivo da se odgovorni zmotijo le pri gradnji šol, a ko gre za cerkve so celo stopinjski nakloni zelo okrogli. Okrogla številka je tudi 900 metrov zračne črte do Starega gradu zato z eno besedo lahko poudarilm, da vse skupaj smrdi na manipulacijo. Vendar bom nadaljeval. Ravno tako je 40 stopinjski naklon med cerkvijo SV. Daniela in med Herakljevim templom. Na pladenj vam torej nosim znane trditve, da ima cerkev še veliko skritih adutov. O teh se seveda ne govori, vendar vseeno. Cerkev je namreč "humana institucija" in ker naj ta državljanom nebi delala škode mi ostane le še zadnja možnost. Možnost nekega zapisa, da imajo tudi prostozidarji "cerkvene ključe" čemur lahko pripišem gradnjo šol na napačnih lokacijah. Seveda v tajnih, zaprtih in skrivnostnih združbah ne moremo pričakovati nič boljšega kot veter na lasten mlin, zato bom kot že nekajkrat doslej tudi sam izpustil več kot toliko dejstev gradenj v Celju.




takk fyrir athygly: Andres




Dejstvo 1: Naklon Starega gradu.

Dejstvo 2: Locirano sodišče.

Dejstvo 3: Ugodna lega bolnišnice v Celju.

Dejstvo 4: Celjska ulica mirnega življenja.

Dejstvo 5: Lokacije uspešnih in neuspešnih podjetij

Dejstvo 6: Le nekaj celjskih šol leži na ugodni lokaciji.


 
 





 
 

Nenaključni vpis
v knjigo gostov.

Nenaključni pregled
knjige gostov.

 



Zadnji popravek: 14.5.2004
Pravice do ponatisa so pridržane avtorju. Andres Zoran Ivanovic Hjalmholt 8 105 Reykjavik Iceland